BARF
BARF je zkratka, která se dá překládat jak z angličtiny, tak z němčiny. Správně by se měla psát s tečkami B.A.R.F., aby bylo jasné, že jde o zkratku a nikoli anglické slůvko, které v překladu znamená „zvracet“. Ovšem kdo by se dnes zdržoval tečkami...
Takže co ta zkratka přesně znamená?
BARF = Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově)
BARF = Bones And Raw Food (kosti a syrová potrava)
BARF = Biologisch Artgerechte Rohe Futerung (biologicky vhodná syrová výživa)
I když překlady jsou různé, pořád se točí okolo jediné věci – čerstvé, syrové potravy. Primárně je BARF brán, jako krmení syrovou potravou „čerstvá potrava“.
BARF je způsob krmení psů stravou co nejvíce podobnou stravě vlka. Zároveň se při tomto způsobu krmení se snažíme o pestrý jídelníček tak, aby pes dostával všechny důležité živiny v krmivu v co možná nejlépe vstřebatelné a využitelné podobě.
Celé zažívání psa je uzpůsobeno k trávení čerstvé živočišné potravy. Začíná to právě tlamou plnou zubů a produkcí slin, které potravu posunou dále do zažívacího traktu. V žaludku psa krmeného čerstvou potravou je prostředí pH 1-2. Při takové kyselosti nic nemá šanci zachovat si svůj původní tvar (a to se týká i věcí na první pohled nestravitelných). Pro porovnání, žaludek člověka má pH 4-5. Celý proces trávení u psa trvá 12-24 hodin, protože střevo je poměrně krátké. Proto je důležité, aby potrava byla opravdu výživná a organismus tak z ní využil maximum.
Aby zažívání psa mohlo správně fungovat, je důležitý přísun masa. Právě maso aktivuje ty správné trávící enzymy, které dokážou potravu efektivně strávit a využít. Rostlinná potrava a vysoký podíl obilovin v granulích tento proces narušují a trávení nefunguje jak má. A když nefunguje trávení a správné využívání potravy, přicházejí další problémy – zažívací potíže, oslabená imunita, výskyt parazitů, alergie...civilizační choroby atd.